Sve ili svo grožđe

“Ja ću svo ovo grožđe da pojedem.” Oblik “svo” nije pravilan (književan). Uprkos tome, u govoru se često čuje.
Reč je o obliku srednjeg roda zamenice i prideva koji u muškom rodu glasi “sav”, u ženskom “sva” i u srednjem “sve” (ali ne i “svo”). Upotrebu pogrešnog oblika “svo” u srednjem rodu možemo objasniti jezičkom analogijom. Pridevske zamenice i pridevi čija se osnova završava na tvrdi nastavak -o (ov-o, on-o, svak-o, lep-o, dobr-o). Oblici s osnovom na meki (palatalni) suglasnik, imaju umesto -o, nastavak -e (moj-e, naš-e, vruć-e, draž-e). Izuzetak od ovog pravila čini samo oblik “sve”, kod kojeg se vokal -e nalazi iza tvrdog suglasnika v- (sv-e). Regularnost ovog oblika može se dokazati istorijski i značenjski.
Istorijski element ogleda se u sledećem: oblici ove reči u stroslovenskom jeziku glasili su “vas” (muški rod), “vsa” (ženski rod), “vse” (srednji rod). Primećujemo da se vokal “e” nalazi iza suglasika “s”. U staroslovenskom suglasnik “s” je bio mek (palatalan), te je otuda nastavak “e” iza njega bio ispravan. Stari oblik “vas” može se uočiti u zastarelim ili dijalekatskim rečima: “vaskolik”, “vaskoličak”, “vasceo”, “vasc(ij)eli” (dan), izraz “vas vascit”... Tokom istorijskog razvoja jezika izvršena je metateza (premeštanje) suglasnika. Umesto “vas”, “vsa”, “vse” dobili smo “sav”, “sva”, “sve”. Ovom promenom došlo je do toga da se vokal “e” umesto iza nekadašnjeg mekog suglasnika (s) našao iza tvrdog suglasnika (v). Ovo zaista navodi na zaključak da bi iza suglasnika “v” trebalo očekivati vokal “o” i da krajnji oblik reči glasi “svo”. Noj, pogledajmo još argumenata koji dokazuju da je oblik “svo” neregularan.
Neregularnost oblika potiče iz gramatičkih i značenjskih razloga. Oblik “svo” zahteva u jednini padežnu promenu: svo, svoga, svome itd, poput to, toga, tome. Takvi oblici glasili bi isto kai i oblici srednjeg i muškog roda od zamenice svoj, svoje (prisvojne zamenice svakog lica): gen. svoga, dat. svome itd, a postoje i dubletni oblici (svojega, svojemu). Ako bismo “svo grožđe” menjali po padežima, držeći se prethodnog šablona, dobili bismo oblike: gen. od svoga grožđa, dat. svome grožđu itd. Dakle, dobili bismo iste oblike kao i od zamenica “svoj”, “svoje”. Tada bi rečenica s početka teksta glasila ovako:
“Uzeo sam od svog grožđa samo zrno.” Značenje ovog iskaza je jasno: neko (govorno lice) je uzeo svoje (vlastito) grožđe a ne svu količinu grožđa.
Ispravno bi bilo: “Uzeo sam od sveg grožđa samo zrno.” (a ne od svog grožđa samo zrno).
Nepravilan oblik “svo” čuje se i u pridevskom značenju (kada znači: celo, čitavo, u celini, celokupno): svo vreme, svo selo, svo polje. Pravilna upotreba oblika u pridevskom značenju bila bi: sve vreme, sve selo, sve polje.
U leksikalizovanim izrazima tipa: “iz sveg srca” (želeti nešto), “od sveg srca” (dati, činiti nešto), “iz sveg glasa/iz sveg grla” (vikati) i slično, oblici padeža ove zamenice/prideva se gotovo uvek upotrebljavaju pravilno.
Kada se “sve” upotrebi isključivo kao zamenica, do grešaka neće dolaziti:
Sve sam naučio; Dosta mi je svega; Govorili smo o svačemu i slično (umesto “Svo” sam naučio; Dosta mi je “svoga” i drugo).

(prema “Jezičkim doumicama” autora Egona Feketea)
Prilog preuzet sa: https://pixabay.com/vectors/bunch-of-grapes-viognier-grapes-161763/